(بسم الله الرحمن الرحیم)
اهمیت همسرداری از نکاتی است که روابط خانوادگی را استحکام بخشیده و نیک عاقبتی افراد جامعه را به دنبال دارد؛ از این رو متن زیر را که برگرفته از کتاب "مفاتیح الحیاة" اثر آیت الله جوادی آملی است بخشی از رموز موفقیت در همسرداری را مرور می کنیم:

((پاداش همسران صبور)) 

پیامبر (ص) فرمودند: خدا عذاب قبر را از سه دسته از زنان بر می دارد و در روز قیامت با فاطمه (س) دختر رسول الله (ص) محشور خواهند شد: زنی که بر غیرت شوهرش شکیبایی کند و زنی که در برابر بداخلاقی شوهرش شکیبایی کند و زنی که مهریه اش را به همسرش ببخشد. خدا به هر یک از آنان ثواب هزار شهید می دهد.(1)

کیفر ترک اطاعت از شوهر 

امام باقر(ع) فرمودند: روز عید قربان رسول خدا (ص) به خارج از شهر مدینه رفتند و به زنانی برخوردند. ایستادند و به آنان فرمودند: ای گروه زنان! صدقه بدهید و از شوهرانتان اطاعت کنید، به درستی که بیشتر شما در آتش هستید. آنان با شنیدن این سخن گریستند. سپس زنی از آنان برخاست و گفت: ای رسول خدا (ص)! ما در آتش با گروه کافرانیم؟ به خدا سوگند ما کافر نیستیم تا از دوزخیان باشیم. رسول خدا (ص) فرمودند: شما به حق شوهرانتان کافرید.(2)

کیفر بی توجهی به نیاز جنسی شوهر 

پیامبر اکرم (ص) فرمود: زنی که شوهرش وی را برای نیاز خود می خواند و او پیوسته به تاخیر می اندازد تا اینکه خواهش مرد فرو می نشیند و به خواب می رود، فرشتگان پیوسته تا هنگام بیدار شدن شوهرش آن زن را لعنت می کنند.(3)
نکته: خطر بی اعتنایی به خواسته های غریزی همسر این است که وی به گناهان ناخواسته آلوده گردد و چنین آلودگی زمینه آسیب پذیری نهاد خانواده را فراهم کند.

کیفر همسر آزاری 

رسول خدا (ص) می فرمایند: زنی که شوهرش را بیازارد، تا شوهرش را یاری و او را از خود راضی نکند، خدا نماز او و هیچ یک از کارهای نیکش را نمی پذیرد؛ گرچه آن زن همه روزگارش را روزه بگیرد و به عبادت بپردازد و بردگانی را آزاد سازد و اموالش را در راه خدا ببخشد و این زن (تا چنین باشد) نخستین کسی است که وارد آتش می شود. سپس افزود: همانند این کیفر برای شوهر هم هست، چنانچه همسرش را از روی ستم بیازارد.(4)
همچنین آن حضرت (ص) فرمودند: هر زنی همسرش را با گفتار خود بیازارد خدا هیچ عملی را از او نمی پذیرد.(5) 
در روایتی دیگر آمده است که هر گاه مردی همسری ناسازگار داشته باشد که به آنچه خدا روزی وی کرده است صبر نکند و بر شوهر خود سخت بگیرد و او را به کاری وادارد که توان آن را ندارد، خدا هیچ کاری نیکی را که موجب نجات وی از آتش می شود، نمی پذیرد، و خشم خدا بر او تا وی اینگونه است، ادامه دارد.(6) 

منبع:بشارت دین  

البته همه ی این موارد ی طرف ،مردان هم در مقابل همسران دسته ی گلشون، وظایفی دارن که باید به خوبی انجامش بدن وگرنه! ان شاالله به اونا هم خواهیم پرداخت(درکل ینی همه ی این روابط دو طرفس!هرکی ی وظیفه ی خاص خودشو داره که باید به اونا عمل کنه)

  • پی نوشت ها:
  • 1. ارشادالقلوب، ص 175
  • 2. الکافی، ج 5، ص، 514
  • 3. مکارم الاخلاق، ص 249
  • 4. بحارالانوار، جلد 73، ص 14
  • 5. الفقیه، ج 4، ص 14
  • 6. ثواب الاعمال، ص 287