تراز

باید در تراز انقلاب بود

۵ مطلب در شهریور ۱۳۹۴ ثبت شده است

شورای های موازی با شورای عالی فضای مجازی

باید توجه داشت از تاریخ 1394/06/14 شوراهای یاد شده به هیچ عنوان اجازه قانونی تشکیل جلسه نداشته و درصورت تشکیل جلسه به معنای مخالفت با حکم ولی فقیه خواهد بود.

الحمدلله

۱ نظر موافقین ۲ مخالفین ۰
تراز قلم

دزدی ۳۰ میلیاردی ترکیه از ایران / فتنه در وزارت ارتباطات

چندی پیش دولت ترکیه بدون هیچ گونه اخطار و اطلاع رسانی قبلی اقدام به حذف 50 گیگابیت از پهنای باند فروخته شده به ایران نمود. اقدامی که تاکنون و بعد از گذشت بیش از 16 روز هنوز از سوی وزیر خارجه و وزیر ارتباطات بی پاسخ مانده است.  

ایران از لحاظ قیمت دسترسی به اینترنت نیز یکی از گران‌قیمت‌ترین کشورهای جهان به ‌شمار می‌آید. چندی پیش مرکز پژوهش‌های مجلس در ابتدای سال 94 با انتشار گزارشی اعلام کرد، خدمات اینترنت با ٢۵برابر قیمت اولیه به دست کاربران خانگی می‌رسد. بنابراین گزارش هر STM1 پهنای باند اینترنت با قیمت ٩‌میلیون‌تومان به کشور وارد می‌شود اما با قیمت ٢٣٢‌میلیون تومان به کابران فروخته می‌شود. هر STM1 چیزی حدود Mbps 155 مگابیت بر ثانیه ظرفیت دارد که به صورت ماهانه اجاره می شود‌.

حال با یک حساب سر انگشتی مشخص می شود دولت ترکیه بدون دلیل، مردم ایران را از حدود 30 میلیارد ریال سرمایه خود محروم کرده است. محمود واعظی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات که با اقتدار لقب رسانه ای ترین وزیر دولت را به خود اختصاص داده است؛ بعد از اعلام توافق معتقد بود "پایه تحریم ها شکسته شده است"، "در راستای منافع ملی است "و انتقادات به توافق را "سیاسی" می دانستند؛ این بار نیز در واکنش به اقدام خودسرانه و توهین آمیز دولت ترکیه، آن را تنها به دلیل "تحویلات سیاسی"دانسته است.

لازم به یادآوری است که محمود واعظی نماینده رئیس جمهور در امور ترکیه است.

مردم در شبکه های مختلف اجتماعی واکنش های زیادی به بی توجهی و عدم مسئولیت محمود واعظی و تیم معاونان و مشاوران وزیر داشته اند. در این بین بیشتر انتقادات به نصرالله جهانگرد، قائم‌مقام وزیر ارتباطات متوجه می شد که درواقع عملاً وزیر واقعی این فرد است.

حضور حامیان فتنه 88 در وزارت ارتباطات

 نصرالله جهانگرد که در فتنه 88 جزء اتاق فکر فتنه گران بوده و تاکنون نیز هیچگاه از سران فتنه اعلام برائت نکرده است؛ نیز از حیث تعداد سمت ها رکورد دار است. سمت هایی که عنوان های آن ها گاها بیشتر 18 واژه می شوند که در این جا به اختصار برخی از آنها بیان می شود:

 • از عضو هیئت مؤسس جبهه منحله مشارکت
 • عضو هیئت مؤسس مجاهدین انقلاب اسلامی
 • عضو هیئت مؤسس بنیاد باران
 • عضو هیئت مؤسس دفتر تحکیم وحدت
 • رئیس دفتر سیاسی حزب منحله مشارکت

یک آدم صددرصد سیاسی که همیشه وسط میدان فتنه‌های بعد از انقلاب بوده است.

 • دبیر شورای‌عالی فناوری اطلاعات ( شورای غیر قانونی )
 • رئیس سازمان فناوری اطلاعات کشور
 • دبیر کمیسیون تنظیم مقررات( شورای غیر قانونی )
 • رئیس بانک‌های اطلاعاتی کشور
 • رئیس دولت الکترونیک
 • نماینده ایران در اجلاس جوامع اطلاعاتی و…

مجموعه وزارت ارتباطات باید پاسخ گوی حضور این افراد درکادر خود و با این عملکردها باشد. این که فردی چند متر عنوان مسئولیت خود را یدک می کشد مهم نیست، نکته مهم توانایی انجام وظیفه و دفاع از حقوق و حیثت مردم ایران است. در زمانی که حجم جوانان با تجربه و دارای مدارک عالیه این حوزه بسیار بالا است به چه استدلالی کهنسالان مشتاق میز و عنوان را در این حوزه جوان به کارگیری می کنند. این رفتار خود نوعی فرصت سوزی است که در دولت یازدهم به شدت بچشم می خورد.

هنگامی که از سالخوردگانی پشت میزنشین استفاده شود، نباید توقع شجاعت و جسارت که لازمه احقاق حقوق مردم است، را داشت. دولت ترکیه با بی احترامی تمام با کمال بی شرمی جلوی سرمایه و حق مردم شریف ایران را سد می کند و مسئولیت سالخورده وزارت ارتباطات توان دفاع و حتی اعتراض را هم در وجود خود نمی بینند.

این موضوع در دولت حقوقدان حسن روحانی اتفاق می افتد.

الحمدلله

۰ نظر موافقین ۱ مخالفین ۰
تراز قلم
نقض قانون، نقطه قوت رسانه ای ترین وزیر دولت حقوقدان

نقض قانون، نقطه قوت رسانه ای ترین وزیر دولت حقوقدان

هفته گذشته دولت یازدهم تولد دوسالگی خود را همراه با افتتاح، گشایش، بازگشایش، کلنگ زنی، روبان بریدن، وعده دادن، تکرار وعده‌ها گذشته و خیل عظیمی از انواع جشن و رقص و پای‌کوبی برگزار کرد.

اما دراین‌ بین وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات به‌گونه‌ای دیگر مشغول به شادی بود. جناب آقای محمود واعظی که لقب “رسانه‌ای‌ترین وزیر دولت یازدهم” یدک می‌کشد، تنها به رونمایی از پروژه‌ها، افتتاح‌های مجهول و سخنرانی‌های رسانه‌ای معمول خود پرداخته و خبری از عملی کردن پروژه‌های کلانی که بر عهده وی بوده، نیست.

واعظی پس از ۲ سال عهده‌دار بودن مسئولیت این وزارتخانه، در هیچ‌یک از نشست‌های رسانه‌ای مکرر خود از عملیاتی شدن پروژه‌ای در سطح کلان کشور یا برطرف شدن یکی مشکل اساسی مردم در حوزه ارتباطات سخنی به میان نیاورده است.

در هفته دولت جناب وزیر پروژه “هاب ماهواره‌ای شرکت ارتباطات زیرساخت” را افتتاح کرد بی‌آنکه دلیل اجرای این طرح و درجه اهمیت این موضوع در بین خیل عظیم وظایف بر عهده، را شفاف کند. همچنین “راه‌اندازی مرکز مانیتورینگ و پایش فضای فرکانسی غرب و مرکز کشور” از دیگر پروژه‌های حساس افتتاح‌شده است. پروژه‌هایی که حتی برای خالی نبودن عریضه در هفته دولت هم به‌اندازه کافی چنگی به دل نمی‌زند.

در هنگامی‌که پروژه عظیم شبکه ملی اطلاعات و دیگر پروژه‌های اقماری مرتبط با آن تنها استفاده رسانه دوست شده و خبری از عملیاتی شدن آن وجود ندارد؛ خبرها تنها حاکی از افتتاح طرح‌هایی با نام‌های ثقیل و کمتر کاربردی است. این در حالی است که کارشناسان معتقدند در صورت اجرای صحیح و کامل شبکه ملی اطلاعات، انقلابی در فناوری اطلاعات کشور به پا می‌شود و علاوه اشتغال گسترده متخصصین این حوزه در سراسر کشور موجب جهت علمی و عملی در این شاخه از علم نیز خواهد شد. اشتغالی که علاوه بر ارزش‌افزوده شگفت‌انگیز خود می‌تواند از خروج میلیون‌ها دلار عرض و بیلیون‌ها بسته، اطلاعات ارزشمند از اسرار علمی و ملی جلوگیری کند.

البته باید اذعان کرد افزایش سرعت اینترنت در برخی شهرهای بزرگ نیز در کارنامه ۲ ساله آقای وزیر دیده می‌شود؛ طرحی که بسیاری از کارشناسان ایرادات جدی به آن وارد می‌دانند. برخی از این موارد عبارت‌اند از:

برخی ایرادات وارده به افزایش پهنای باند اینترنت بین الملل

 • نداشتن پیوست فرهنگی

در چندین سال گذشته همواره یکی از دغدغه‌های عمومی مردم و مسئولین در مواجه با محصولات نوین فنّاوری، عدم فرهنگ‌سازی پیش از ورود بوده است. اما گویا وزارتخانه آقای واعظی اعتقادی به فرهنگ و فرهنگ‌سازی ندارد. پیوست فرهنگی در همه کشورهای جهان برای همه محصولات تعریف‌شده است.کره جنوبی پیش از صادرات تلویزیون‌های ۳ بعدی خود به یونان و دیگر کشورهای حوزه یورو مجبور به ارائه پیوست فرهنگی محصول خود بود.

در ایالات‌متحده آمریکا نیز حتی برای راه‌اندازی سایت فیس‌بوک و زیرمجموعه‌های آن برای دریافت بودجه اولیه؛ پیوست فرهنگی خود را تهیه و ارائه کردند.

شیمون پرز نیز هنگام بازدید خود از فیس‌بوک به این نکته اشاره کرد که : «فیس‌بوک زندگی به سبک صهیونیست‌ها را ترویج می‌دهد.»

 • عدم فرهنگ‌سازی پیش از ورود برای خانواده‌ها

یکی از آفات رشد سریع فنّاوری و محصولات آن برای جوامعی با فرهنگ غنی و کهن بومی همچون ایران، عدم تطابق برخی محصولات فرهنگی خارجی با فرهنگ اصیل داخلی است. حال دراین‌بین مسئولیت جلوگیری از خدشه‌دار شدن فرهنگ ایرانی اسلامی بر عهده افرادی است که مسئولیت پست‌های مرتبط را بر عهده گرفته‌اند.

در شرایط کنونی که ان شاءالله مسئولین در غفلت‌اند(و نه در بی‌توجهی و عناد) کودکان،جوانان و خانواده‌های ایرانی قربانیان این جنگ فرهنگی و ترور فرهنگی‌اند.

 • نداشتن زیرساخت فنی مناسب در بسیاری مناطق

باوجود تبلیغات شرکت‌های مختلف ارائه‌دهنده اینترنت و حتی مخابرات مبنی بر سرعت‌های ۱۶M، ۱۲M، ۱۰Mو از این قبیل موارد، اما حتی در شهرستان‌های اطراف تهران هم امکان برخی از این سرعت‌ها وجود ندارد حال چه رسد به شهرها و شهرستان‌های دیگر نقاط کشور. البته اگر همین سرعت‌های محدود نیز بین ۴ مشترک یا ۸ مشترک تقسیم نشود.

نکته دیگر نیز فرسودگی و پرت سرعت به دلیل زیرساخت‌های قدیمی است که هزینه آن از جیب مردم داده می‌شود.

 • نداشتن مجوز قانونی و پیوست فرهنگی به‌منظور راه‌اندازی نسل سوم و چهارم اینترنت همراه

نسل‌های نوین اینترنت تلفن همراه نیز مانند دیگر محصولات فنّاوری باید همراه با پیوست فرهنگی و مصوبه قانونی اجرایی شوند. هیچ‌کس از افزایش سرعت و کیفیت وسایل ارتباطی ناراضی نخواهد شد، اما باید همه جنبه‌های آن را در نظر گرفت. هنگامی‌که نوجوانی ۸ ساله که غرق در دنیای خود است تنها با یک کنجکاوی کودکانه می‌تواند به محتوایی دست یابد که برخی بزرگ‌سالان نیز از دیدن آن شرم دارند؛ آیا راه‌اندازی این بدون محدودیت و نظارت این امکان توسط مسئولین ذی‌نفع اقدامی عقلانی است؟

 • نداشتن مجوز قانونی برای افزایش پهنای باند اینترنت بین‌الملل

طبق قانون دولت موظف به افزایش سرعت و کیفیت خدمات اینترنت ملی است؛ یعنی شبکه پاک، ایمن، ارزان، سریع و پایدار. این هدف با اجرای شبکه ملی اطلاعات به‌صورت درست و کامل اجرایی خواهد شد. محمود واعظی تاکنون غافلانِ یا عامدانه تنها به “افزایش سرعت” توجه داشته است. افزایش سرعت اینترنتی آمریکایی که برای مردم ایران از هر لحاظ(اقتصادی- فرهنگی- اجتماعی- سیاسی- امنیت ملی و …) بسیار گران تمام می‌شود. درصورتی‌که اگر همین مقدار زحمت را خرج پهنای باند داخلی می‌نمود، تابه‌حال سرعتی به‌مراتب بیشتر از شرایط فعلی در دسترس تمامی شهرستان‌ها و حتی نقاط دور افتاده قرار داشت.

در فروردین سال جاری، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، به علت افزایش پهنای باند اینترنت “بدون ارائه پیوست های لازم، از جمله پیوست های فرهنگی، امنیتی، سیاسی، اقتصادی و…”، از مجلس محترم شورای اسلامی کارت زردی دریافت نمود. با این حال، پس از گذشت تنها دو ماه از این جریان، وزارت خانه متبوع، از سه برابر شدن ظرفیت پهنای باند اینترنت، تا پایان سال جاری خبر داد. خسروی، معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، در مصاحبه ای اعلام کرده است که دولت، اهدافی فراتر از اهداف بند الف ماده ۴۶ قانون برنامه پنجم توسعه کشور دارد.

تمامی این اقدامات به نقض قوانینی اشاره دارد که به علت عدم پرداخت رسانه ها به سبب ظاهر بینی در این حوزه و پشت پرده بودن برخی از آنها درحال اتفاق است. به عبارت دیگر وزارت ارتباطات در نبود نظارت و بازرسی نهاد های بالادستی اقدام به نقض قانون می کند. شورای عالی فضای مجازی و مجلس شورای اسلامی هریک به نوبه خود در این نقض آشکار قانون سهیم هستند.

بی‌توجهی به اقتصاد مقاومتی در وزارت ارتباطات

یکی از اصلی‌ترین مضامین اقتصاد مقاومتی تولید ارزش‌افزوده بیشتر در کشور است. فناوری اطلاعات حوزه ایست که از این حیث از توان بالایی برخوردار است. محمود واعظی که در هفته دولت، روزانه نشست‌های مختلف خبری برگزار کرده بود و وزارتخانه خود را به‌عنوان یکی از فعال‌ترین زیرمجموعه‌های دولت در تحقق اقتصاد مقاومتی معرفی می‌کرد؛ در دیدار با رهبری هیچ حرفی برای گفتن نیافت. نکته ظریف زمانی بود که باقی وزرا گزارش سالانه خود را در حضور رهبری ارائه نموده‌اند، امام خامنه‌ای پس از دقت در تمامی گزارش‌ها چند عبارت مختصر و صریح بیان نمودند:

«یکی هم مسئله‌ی اقتصاد مقاومتی است. خب، امسال سال دوّم اقتصاد مقاومتی است؛ یعنی پارسال -سال ۹۳- شروع اجرای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی بود. دوستان دولت هم گزارش‌هایی به من دادند که من شخصاً و زباناً از آقای جهانگیری تشکّر کردم آن‌وقتی که ایشان به پانزده دستگاه ابلاغ کردند که این کارها را، این وظایف را باید انجام بدهید. بعد هم حالا یک گزارش مفصّلی فرستادند که البتّه برای من خلاصه کردند آن گزارش را و تماماً خواندم، نگاه کردم. کارهایی که انجام‌گرفته درزمینه‌ی اقتصاد مقاومتی، بعضی‌هایش کارهای مقدماتی است؛ حالا مثال‌هایش را بخواهم بزنم، طول می‌کشد، وقت می‌گذرد؛ بعضی از کارهایی که گزارش‌شده، مربوط به بندهای اقتصاد مقاومتی نیست، اگرچه حالا ارتباط داده‌شده امّا کارهای جاری دستگاه‌ها است؛ بالاخره دستگاه‌ها یک کارهای جاری دارند و این‌ها را به شما گزارش کردند که این کارها را ما کردیم؛ این‌ها آمده جزو کارنامه‌ی دستگاه‌ها درزمینه‌ی اقتصاد مقاومتی؛ درحالی‌که این نیست. بعضی از کارها هم ارتباطی اصلاً به بندهای اقتصاد مقاومتی ندارد؛ این مقدار کافی نیست

الحمدلله

۰ نظر موافقین ۱ مخالفین ۰
تراز قلم
"کمای امید" و تدبیر بنفش در مدیریت کلان فضای مجازی/ ۳ مصوبه در ۲۴ماه

"کمای امید" و تدبیر بنفش در مدیریت کلان فضای مجازی/ ۳ مصوبه در ۲۴ماه

در این نوشته نگاهی کوتاه به ۷۷۰روز مدیریت شورای عالی فضای مجازی در دولت یازدهم خواهیم داشت.

عالی‌ترین شورای تشکیل‌شده بعد از انقلاب اسلامی، پس از گذشت ۴ سال از ایجاد خود با تدبیر دکتر حسن روحانی، پس از چند سکته، ماه ششم کمای خود را سپری می‌کند. بعد از تشکیل این شورا و فرامینی که رهبر معطم انقلاب به‌عنوان راهبردی کلان پیش روی اعضاء شورا نهادند ، کارشناسان و مردم امیدوار حل مشکلات و خطراتی بودند که رفاه و امنیت ملی را تحت شعاع قرار داده‌ بود.روحانی

طبق قانون، شورای عالی فضای مجازی باید حداکثر هر ۳ هفته یک جلسه را برگزار کرده و سیاست‌ها و تصمیمات کلان خود را در مواجه با مشکلات و مسائل حوزه فضای مجازی اتخاذ کنند. این بدین معناست که به‌صورت سالانه حداقل ۱۷ جلسه شورای عالی فضای مجازی باید صورت گیرد. یعنی دکتر روحانی در ۲ ساله گذشته حداقل ۳۴ جلسه این شورا را می‌بایست مدیریت می‌کرده اما باکمال تأسف باوجود تمام مخاطراتی که در چند سال گذشته ایران اسلامی از ناحیه عدم مدیریت درست فضای مجازی با آن مواجه بوده است، آقای روحانی تنها اجازه برگزاری ۱۰ جلسه را صادر کرده‌اند که دو جلسه آن نشست سالانه این شورا بوده است.

داستان عدم توجه و بی‌میلی ریاست دولت تدبیر و امید هنگامی تراژدی تر می‌شود که وی در یک سال گذشته ۳ جلسه را تنظیم کرده است. ذکر این نکته لازم است که یکی از این جلسات نشست سالانه این شورا در تاریخ ابلاغ دستور رهبری است و هرساله در تاریخ ۲۷ اسفندماه برگزار می‌شود و به‌عنوان نمادی برای حیات شورای به اغما رفته در دولت یازدهم مبدل شده است.

اما این پایان سوء مدیریت های آقای روحانی نیست. دکتر روحانی پس از تکیه‌بر کرسی ریاست این شورا در شهریورماه ۱۳۹۲، با برگزاری تنها ۱۰ جلسه در ۲۴ ماه، نوعی رکورد را به نام خود ثبت کرده است.حال اگر به خواهیم به رکورد بعدی آقای رئیس پی ببریم، پایگاه اینترنتی روزنامه رسمی مقصد بعدی بررسی ها خواهد بود. جایی که غیر از ۳ مصوبه بوده و آن هم تشکیل “کارگروه ساماندهی خدمات پیامکی ارزش‌افزوده و پیامک انبوه” و اعطای عناوین مختلف به برخی اعضاء مورد تأیید دولت، خروجی عملی دیگری در آن یافت نمی شود. کارشناسان مدیریتی ضعیف و تخریبی دکتر روحانی را دلیل عمده وضعیت کنونی قدرتمندترین شورای عالی کشور می‌دانند.

اختیارات بی‌نظیر شورای عالی فضای مجازی

لازم به ذکر است که دکتر روحانی ریاست شورایی را بر عهده داشت که عالی‌ترین مقامات قضایی، کشوری و لشکری در آن عضویت داشته‌اند؛ شورایی که به لحاظ قانونی نیز اختیارات فراوانی در چنته داشته است. حال سؤالی ۷۵۰ روز ذهن مردم، کارشناسان، فعالان و رسانه‌ها را به خود درگیر کرده این است که دکتر حسن روحانی در این مدت چه استفاده مفیدی از این حجم انبوه توانایی و قدرت سیاست‌گذاری و تصمیم‌گیری کرده است؟

 • آیا شبکه ملی اطلاعات راه‌اندازی شده است؟

 • آیا کیفیت خدمات بهبود داشته است؟

 • آیا قوانین به‌گونه‌ای تغییر و تنظیم‌شده‌اند تا شرکت‌های بومی دانش‌بنیان برای ورود به این حوزه که از حوزه‌های اصلی اقتصاد مقاومتی است، ترغیب شوند و یا تنها شرکت‌های خارجی حق بهره‌برداری رایگان از زیرساخت ایران را دارند؟
 • و هزاران پرسش بی‌پاسخ دیگر

الحمدلله

۱ نظر موافقین ۲ مخالفین ۰
تراز قلم
حقوقدان نقض "قانون" گفت

حقوقدان نقض "قانون" گفت

دکتر حسن روحانی (94/6/7): "طبق قانون اساسی، اصل 125 می‌گوید وقتی معاهده و توافقنامه‌ای را رییس‌ جمهور و یا نماینده رییس‌ جمهور امضاء می‌کند آن را برای تصویب به مجلس می‌فرستد. ما چیزی را امضا نکردیم. آنچه امروز دارد، انجام می‌گیرد، در واقع نسبت به اجرای یک معاهده‌ای است که قبلاً ایران آن را پذیرفته است."
این در حالی است که اصل 125 قانون اساسی می گوید: "امضای عهد نامه ها, مقاوله نامه ها, موافقت نامه ها و قراردادهای دولت ایران با سایر دولت ها و همچنین امضای پیمان های مربوط به اتحادیه های بین المللی پس از تصویب مجلس شورای اسلامی با رئیس جمهور یا نماینده قانونی اوست."

سید عباس عراقچی: امضاهای برجام بچه‌بازی و برای یادگاری بود

۳ نظر موافقین ۲ مخالفین ۰
تراز قلم